Jak wyczyścić młynek do kawy?
Wiele mówi się o jakości ziarna, kupowaniu jak najlepszego ekspresu ciśnieniowego oraz młynka wydobywającego wysokie ekstrakcje. Dziś skupimy się na młynkach, czyli najważniejszej części naszego ekwipunku, którego czystość zarówno w przypadku przygotowywania espresso, jak i alternatyw, będzie kluczowa! Jak często czyścić młynek? W jaki sposób? Chemicznie, może mechanicznie? Sprawdźmy to!
Czyszczenie młynka do kawy. Miel mądrze…
Ważne jest to, żeby zawsze korzystać z dobrej kawy! Ziarna wysokiej jakości o stopniu wypalenia poniżej drugiego cracku będą dużo mniej szkodliwe dla naszych żaren. Wiąże się to z mniejszą ilością olejków gromadzących się na powierzchni kawy. Takie kawy mają również odrobinę większą gęstość, co wiąże się z bardziej równomiernym mieleniem i mniejszą ilością pyłu pozostającą we wnętrznościach naszego młynka.
Ręczny i automatyczny młynek mają bardzo podobną konstrukcję, w przypadku ręcznego, demontaż żaren umożliwiający czyszczenie zazwyczaj odbywa się przez odkręcenie dolnego żarna poprzez przejście śrubą regulującą mielenie możliwie na jak najgrubsze ustawienie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w młynkach automatycznych lecz demontowalne żarno to zazwyczaj to górne, niezależne od silnika.
Jak czyścić młynek do kawy? Przede wszystkim – regularnie!
Najprostsza okazja na oczyszczenie naszego młynka nadarza się podczas odkurzania. Jak wyczyścić młynek do kawy w ekspresie za pomocą odkurzacza? Nic prostszego! Jeżeli do tej pory zawsze unikaliście tego przykrego obowiązku, to teraz do argumentów “za” dochodzi możliwość sprawienia, że Wasza kawa będzie smaczniejsza i … he he … czystsza! Takie proste, mechaniczne czyszczenie za pomocą odkurzacza warto przeprowadzić raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak o tym, że odkurzacz nie usunie wszystkiego. Raz na miesiąc, lub po zmieleniu całej paczki kawy warto zajrzeć trochę “głębiej” do konstrukcji naszego młynka.
Nawet bardzo regularnie…
Istnieje wiele możliwości takiego “głębszego” przeczyszczenia naszych mielących przyjaciół. Pierwsza z nich, to tabletki do czyszczenia młynków takie jak Urnex Grindz. Dzięki unikalnemu składowi, przyciągają one jak gąbka większość osadów oraz olejków. Szybko, bo bez konieczności rozkładania młynka, możemy cieszyć się z kolejnego - czystszego naparu. Druga metoda, to dostanie się mechanicznie do serca naszego młynka, czyli żaren.
Jak wyczyścić młynek w ekspresie? Postaw na dokładność!
Nawet jeżeli do naszego wymarzonego młynka nie dostały się ziarna wątpliwej jakości, a młynek był poprawnie konserwowany, to po pewnym czasie należy udać się do źródła naszego przemiału i wyczyścić żarna mechanicznie. Jak to zrobić? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z dedykowanego środka Urnex Supergrindz. Jednak jak myć młynek do kawy, kiedy nie macie tego środka pod ręką?
- W większości młynków należy ustawić młynek na najgrubsze możliwe mielenie (nawet poza skalę).
- Po wysunięciu pojemnika na ziarna dostaniemy pełny dostęp do żaren. Kiedy już to zrobimy, to pędzel i wykałaczka w dłoń i działamy! Pamiętajmy, że aby nie uszkodzić metalu, lepiej używać miękkich szczoteczek i drewnianych wykałaczek.
Jak wyczyścić tłuste osady z młynka do kawy?
Jeżeli pod palcami czujecie, że żarna nie są suche, tylko pozostawiają delikatnie tłustawy osad na palcach, to nie bójcie się użyć odrobinę proszku do czyszczenia ekspresów typu Urnex Cafiza! Pół łyżeczki Cafizy, odrobina gorącej wody i dokładne szorowanie żaren sprawi, że wrócą do niemal fabrycznego stanu czystości! Pamiętajcie tylko, żeby bardzo dokładnie wypłukać resztki Cafizy z żaren i potem wysuszyć je bardzo dokładnie ręcznikiem papierowym. Po złożeniu młynka z powrotem zaleca się przemielenie jednej dozy kawy. Dzięki temu ewentualne przegapione resztki chemii nie zepsują smaku naszej następnej kawy.
Podsumowując
James Hoffmann powiedział kiedyś, że “Twój ekspres ciśnieniowy nigdy nie jest zbyt czysty”. Tę samą prawdę możemy przełożyć na nasze młynki – one nigdy nie są zbyt czyste! Jak dbać o młynek do kawy? Pamiętajmy o kilku rzeczach:
- Przede wszystkim czyśćmy młynek do kawy regularnie!
- Druga rzecz to róbmy to dokładnie i delikatnie.
- Na co dzień korzystajmy z pędzelków lub odkurzaczy, aby powierzchownie zebrać drobinki ziaren.
- Od czasu do czasu warto przeprowadzić głębokie czyszczenie młynka przy użyciu specjalnych środków.
- Dokładne czyszczenie młynka do kawy polepsza smak naparu i przedłuży czas, po którym będziemy musieli wymienić żarna. Dbajmy o nasze żarna, tak szybko się tępią…