Pleśń w ekspresie do kawy – jak ją usunąć? Dlaczego powstaje?
Sprzyjające warunki do powstania pleśni to wilgoć, zaciemnienie i dodatnie temperatury – gdy w takim środowisku pojawiają się zarodniki grzybów, z łatwością rozwija się pleśń. Zakamarki ekspresu do kawy mogą niestety być doskonałym miejscem do powstania pleśni, skutkuje to nieprzyjemnym zapachem i smakiem kawy, a przede wszystkim wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Są jednak sposoby, by zapobiec tej nieprzyjemnej sytuacji lub zwalczyć powstały grzyb.
SPIS TREŚCI
Pleśń w ekspresie do kawy – jak ją usunąć? Dlaczego powstaje?
Podsumowanie
Zobacz również
Pleśń w ekspresie do kawy – jak ją usunąć?
Najlepszy sposób na zapobieganie powstawaniu pleśni oraz jej zwalczanie to dokładne i regularne czyszczenie ekspresu. Jak usunąć pleśń z ekspresu? Niektóre z miejsc podatnych na zabrudzenia i powstawanie pleśni są oczywiste i łatwo dostępne, a ich czyszczenie powinno odbywać się codziennie. Inne są schowane wewnątrz obudowy ekspresu, a ich czyszczenie może zająć nieco dłużej. Zatem, jak wyczyścić ekspres do kawy z pleśni? By pozbyć się pleśni należy dokładnie umyć wszystkie elementy zgodnie z instrukcją sprzętu, z zastosowaniem specjalnych środków i regularnie powtarzać konserwację.
Pojemnik na fusy i tacka ociekowa
Te dwa elementy mają stały kontakt z wodą lub wilgotnymi ziarnami kawy, dlatego są wyjątkowo narażone na powstawanie pleśni. Należy pamiętać o częstym opróżnianiu ich i każdorazowym umyciu pod bieżącą wodą. W ten sposób nie pojawi się pleśń w pojemniku na fusy.
Obieg mleczny
Kolejną przyczyną powstawania pleśni może być nieregularne czyszczenie obiegu mlecznego. Mleko jest tłuste i łatwo się psuje, dlatego może osadzać się w pojemniku i rurkach. Higiena wszystkiego, co ma styczność z mlekiem, jest ogromnie ważna. Niektóre ekspresy automatycznie czyszczą obieg mleczny po każdym użyciu, w innych należy to robić manualnie.
Wbudowany młynek i blok zaparzający
W ekspresach automatycznych, młynek i zaparzacz to serce całej maszyny. Poprzez ciągły kontakt z kawą, to miejsce jest również narażone na pojawianie się pleśni. Większość ekspresów posiada specjalne programy do czyszczenia wnętrza – należy wykonywać je regularnie zgodnie z tym, jak są zaprogramowane. Więcej o tym jak czyścić ekspres krok po kroku i jakich środków czyszczących użyć piszemy w tym artykule.
Podsumowanie
Pleśń w ekspresie do kawy a zdrowie to zagadnienie, o którym warto pamiętać. Obecność grzyba może być szkodliwa i negatywnie wpływać na zdrowie nie tylko alergików. Pleśń może powodować katar, kaszel i inne dolegliwości od strony górnych dróg oddechowych, a także nieprzyjemne objawy od strony układu pokarmowego. Grzyb w ekspresie do kawy może także znacznie popsuć smak i zapach parzonej kawy. Niezależnie od tego czy bardziej martwią nas kwestie zdrowotne czy smakowe, warto dbać i zapobiegać powstawaniu pleśni w naszej maszynie.
Najczęstszą przyczyną powstawania pleśni w ekspresie do kawy jest nieregularne lub niedokładne czyszczenie takich elementów jak:
- pojemnik na fusy i tacka ociekowa,
- pojemnik na wodę,
- obieg mleczny i młynek z zaparzaczem.
Dbajmy o nasze maszyny, żeby mogły posłużyć nam w dobrej kondycji przez długie lata.