AeroPress – jak parzyć w nim kawę? Ile jej użyć?
Każdy, kto choć trochę zaczyna się interesować tematem dobrej kawy, trafia na moment, gdy na jego drodze staje AeroPress. Niepozorna strzykawka, która potrafi zrobić pyszną kawę, nawet do góry nogami i może przyczynić się do zdobycia tytułu mistrza świata. Jaka kawa do AeroPressu sprawdzi się najlepiej i jak wygląda parzenie kawy w AeroPressie?
Młoda alternatywa
AeroPress to jedna z młodszych metod alternatywnego parzenia kawy. Została wynaleziona już w latach dwutysięcznych, w Stanach Zjednoczonych… Przez producenta zabawek, Alana Adlera, znanego z tworzenia fantastycznych frisbee. Pan Adler stwierdził, że chce mieć szybką i dobrą kawę, zawsze pod ręką, wymyślił więc AeroPress. Proste.
Jak sam przyznaje w swoim liście, w którym tłumaczy powody, dla których obecnie sprzedaje swoją firmę Aerobie (produkującą też właśnie AeroPressy), nie spodziewał się tak dużej popularności AeroPressu i że parzenie w nim kawy będzie międzynarodową dyscypliną sportową.
AeroPress jak parzyć?
AeroPress to przede wszystkim bardzo duża uniwersalność i ogromne pole do popisu dla własnej inwencji twórczej. Nie istnieje coś takiego, jak idealny przepis, doskonała proporcja czy najlepszy czas i dobre zmielenie. Prostota działania AeroPressu właściwie niczym nas nie ogranicza, dając różne efekty.
AeroPress jak używać? Urządzenie to działa jak strzykawka. Jest główna tuba, otwarty cylinder. Do niego wkłada się tłok, zakończony gumową uszczelką, zamykając główną komorę od jednej strony. Teraz wystarczy postawić AeroPress na tłoku, wsypać zmieloną kawę, wlać gorącą wodę, zamieszać, zakręcić od góry sitkiem z założonym, przelanym wodą filtrem, odczekać chwilę, odwrócić i przecisnąć kawę do kubka. Ile kawy do AeroPressu? Zazwyczaj 7 – 8 g na 100 ml wody, jednak zależy to od przepisu i Waszych preferencji. Proste? Proste.
Do sitka wkładamy filtry i przelewamy gorącą wodą (dzięki temu filtry przykleją się i zniwelujemy papierowy posmak), AeroPress także przelewamy wodą, by go przepłukać i rozgrzać. Tłok bez wody stawiamy na wadze. Wsypujemy 18,5 g zmielonej kawy do AeroPressu, włączamy stoper, wlewamy ok. 50 g gorącej wody, mieszamy kilkukrotnie i zostawiamy na 30 sekund. Po tym czasie uzupełniamy AeroPress wodą do pełna, znów mieszamy kilka razy i zakręcamy sitko. Czekamy aż upłyną dwie minuty, po tym czasie, odwracamy AeroPress sitkiem do dołu, stawiamy na kubku/szklance/serwerze i przeciskamy. Delikatnie, nie wkładając w to większej siły.
Zakręcamy sitko z filtrem na AeroPressie, przelewamy wszystko gorącą wodą i stawiamy na kubku/serwerze, a całość na wadze. Wsypujemy zmieloną kawę do AeroPressu, włączamy stoper i za jednym razem, dość mocnym strumieniem, wlewamy wodę niemal do pełna. Mieszamy dwa razy i zakładamy tłok, ale nie przeciskamy jeszcze. Założenie tłoka spowoduje, że kawa prawie nie będzie ściekać do naczynia w pozycji, w której się znajduje. Gdy mija około 1:00-1:20, przeciskamy delikatnie kawę. Gotowe! Tak uzyska się kawę lżejszą w smaku, o niższym body, niż w pierwszej metodzie, ale za to zostaną bardziej zaakcentowane owocowe posmaki. Sprawdźcie na własnych językach i modyfikujcie przepisy do woli, bo kto wie, może da to Wam…
…Mistrzostwo Świata
Bo AeroPress jest tak popularnym i niesamowitym urządzeniem, że doigrał się własnych mistrzostw na poziomach krajowych jak i światowym. Tak, także w Polsce! Zasady są bardzo proste – zapisani zawodnicy dostają takie same ziarna i, startując w trójkach, należy przygotować jak najsmaczniejszą kawę z wykorzystaniem AeroPressu. Czas – start, maksymalnie osiem minut na parzenie kawy w AeroPressie i podanie jej w specjalnym naczyniu. Po tym czasie wszystkie trzy kawy są stawiane obok siebie i sędziowie, przy pomocy łyżek cuppingowych, próbują ich, wskazując tę najsmaczniejszą. Wskazana kawa ma na spodzie oznaczony numer zawodnika, który przechodzi do następnej rundy, gdzie historia powtarza się. Mistrzostwa Polski AeroPress z roku na rok przyciągają rzesze kawowych maniaków. W 2015 roku wystartowało ponad 70 zawodników (przy limicie 18 w innych krajach), w 2016… Ponad setka! Zachęca bardzo otwarta formuła tych zawodów. Jest to bardziej zabawa, spotkanie ze znajomymi przy piwie kawie, czasami w plenerze, z muzyką, jak to było w tym roku, nad Wisłą w Warszawie, a przy okazji współzawodnictwo. Współzawodnictwo i walka o tytuł Mistrza Polski, który nie jest byle czym, bo staje się biletem wstępu na Mistrzostwa Świata AeroPress.
Jaka kawa do AeroPressu?
Jak już ustaliliśmy, AeroPress to najbardziej uniwersalne urządzenie, a jaki gadżet taka kawa! Na ogół do parzenia tej metody poleca się jasny wypał – wynika to z faktu, że kawa ma tutaj zdecydowanie dłuższy kontakt z wodą niż w przypadku parzenia np. espresso. Wpływa to na ekstrakcję, która finalnie ma wpływ na smak kawy. Wypał jasny najlepiej oddaje też profil sensoryczny ziaren. Jeśli szukasz czegoś kwaśnego o wyraźnych nutach owoców celuj w kawy z Afryki, natomiast jaka kawa do AeroPressu, jeśli lubisz czekoladowo-orzechowy posmak i raczej klasyczny smak kawy? Idealnie sprawdzą się ziarna z Ameryki Południowej.
Przykładowe kawy od, których można zacząć przygodę z AeroPressem: Hi! Coffeedesk Juicy Monster, Coffee Plant Flow Very Berry, HAYB Się Przelewa Kwiat, Hi! Coffeedesk Good Chief.
Jaki AeroPress wybrać?
Jak widzicie, z tą plastikową strzykawką możecie zajść bardzo daleko. Skala, po jakiej możecie się poruszać, jest ogromna. Ponadto, decydując się na parzenie kawy w AeroPressie, możecie zastąpić papierowe filtry metalowymi lub uzbroić się w nakładkę Flow Control, która pozwoli uzyskać gęstszą kawę.
AeroPress jest niezwykle popularny, także jako urządzenie do kawy dla podróżujących, zwłaszcza w wersji AeroPress Go. Jest nieco mniejszy niż tradycyjny zaparzacz i w całości mieści się do załączonego kubka. Zmieści się do każdego plecaka i torby, idealny towarzysz wszelkich wycieczek i wędrówek. Jeżeli potrzebujecie przygotowywać dużo kawy, polecamy rozważyć AeroPress XL, większą wersję tego zaparzacza, z którym przygotujemy aż 500 ml kawy. Niedawno rodzinkę AeroPressów zaczęły powiększać AeroPress Clear w różnych kolorach. Odporne na przebarwienia są dobrym wyborem dla osób, które oprócz dobrej kawy, lubią także dodatek koloru w przedmiotach codziennego użytku.
Podsumowanie
Parzenie kawy w AeroPressie może być prawdziwą przygodą. Przedstawiliśmy podstawowe przepisy, jaką kawę do AeroPressu wybrać oraz jakie są rodzaje samego zaparzacza. Pozostaje zatem zachęcić Was do eksperymentowania i wykorzystywania swobody, jaką daje AeroPress!