Darmowa dostawa od 199 zł
Błyskawiczna wysyłka
365 dni na zwrot

Drip V60 – co to jest? Jak parzyć w nim kawę?

Drip. Synonim kawowej rewolucji, świeżych i pachnących singli najwyższej jakości, pełni smaku oraz slow coffee. Poznając te rewiry dobrego smaku nie można pominąć dripa i jego wpływu na alternatywę kawową. Dowiedz się, co to drip i jaki jest najlepszy przepis na kawę przelewową zaparzoną tą metodą.

ORIGAMI - Dripper M Matowy różowy

Producent: ORIGAMI

Porcelanowy dripper ORIGAMI. Dripper to prosty a przy tym efektowny sposób na przygotowanie doskonałej czarnej kawy w domowych warunkach. Dripper w rozmiarze M służy do wygodnego przygotowania dwóch-czterech filiżanek kawy. Drippery ORIGAMI zostały zaprojektowane i wykonane w Japonii z wysokiej jakości porcelany. Ich nazwa nawiązuje do formy drippera, który przypomina złożone origami. Kształt stożka, dwadzieścia równo rozmieszczonych żłobień i dolny otwór o średnicy 2,5cm zapewniają dobry przepływ wody oraz odpowiednią ekstrakcję kawy. Ze względu na proces produkcji porcelany, na niektórych naczyniach mogą występować pewne nierówności czy niewielkie różnice w tonie koloru - nie jest to wadą i nie wpływa w żaden sposób na użytkowanie naczynia. Parzenie kawy w dripperze ORIGAMI jest niezwykle proste. Wystarczy umieścić dripper z podstawką* na serwerze lub kubku, włożyć do niego papierowy filtr i wsypać zmieloną kawę, którą następnie kilkukrotnie zalewamy gorącą wodą. Metoda jest prosta, jednak pozwala na wiele eksperymentów i dostosowywanie poszczególnych parametrów parzenia. Przygotowana w ten sposób kawa jest pełna smaku i pozbawiona fusów. Dripper jest kompatybilny z filtrami stożkowymi oraz karbowanymi w rozmiarze M (2-4 filiżanki). Do zalet tej metody należy także łatwe czyszczenie. Po użyciu wystarczy usunąć filtr oraz umyć dripper pod bieżącą wodą lub w zmywarce. *Podstawki nie ma w zestawie z dripperem i jest sprzedawana oddzielnie.
Promocja
Hario szklany Drip V60-01 - Czarny

Producent: Hario

Rozmiar: V60-01 Kolor: Przezroczysty, czarny Materiał: szkło, tworzywo sztuczne Prezentowany model to szklany dripper z uchwytem z błyszczącego tworzywa sztucznego oraz dodatkową miarką na ziarno. Chcielibyście zacząć przygodę z alternatywnymi metodami parzenia kawy, ale nie wiecie co wybrać? Dripper Hario V-60 to coś właśnie dla Was! Ten japoński gadżet pozwala wydobyć z kawy to, co najlepsze w prosty, a przy tym efektowny sposób. Metoda przelewowa zapewnia ogrom zabawy i możliwość eksperymentowania z kawą. Zaskoczcie znajomych bogatym smakiem i aromatem kawy, oraz techniką jej przygotowania! Hario V60-01 pozwala na jednorazowe zaparzenie 200 – 360 ml kawy, co daje spory kubek lub dwie mniejsze porcje. Wersja szklana to niezwykle stylowa konstrukcja dostępna z podstawką i uchwytem z tworzywa sztucznego w różnych kolorach, która z pewnością będzie ozdobą każdej kuchni. Ponadto charakteryzuje się ona bardzo dobrym poziomem utrzymywania ciepła. Stożkowa forma oraz specjalne żłobienia po wewnętrznej stronie drippera zapewniają doskonały przepływ wody. Do przygotowania wyśmienitej kawy potrzebujemy świeżo mielonej kawy wysokiej jakości, filtra, ulubionego kubka lub serwera, oraz wagi. Filtr umieszcza się w dripperze, który stawiamy na naczyniu, z którego będziemy serwować kawę. Przygotowanie naparu zajmuje jedynie 3 - 4 minuty. Dokładne instrukcje oraz porady dotyczące parzenia kawy za pomocą drippera znajdziecie na naszym blogu: DRIP. Do plusów tej metody należy także niezwykle łatwa konserwacja. Po użyciu wystarczy usunąć filtr oraz umyć dripper pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Hario w tłumaczeniu oznacza „Król Szkła,” co doskonale odzwierciedla dobytek firmy. Marka została założona w 1921 roku i od tego czasu tworzy najwyższej jakości produkty ze szkła, ceramiki i metalu. Proces produkcji odbywa się w Japonii, przy zachowaniu dbałości o środowisko.  
Najniższa cena: 49,90 zł
129,00 zł
Promocja
Hario Cafeor Dripper Coffee Pot

Producent: Hario

Hario Dripper Cafeor to kompletny i bardzo praktyczny zestaw dla amatorów czarnej kawy. Nie wymaga dodatkowych filtrów papierowych dzięki bardzo drobnemu sitku, które wchodzi w skład zestawu. Kawa spływa bezpośrednio do eleganckiego dzbanka, z którego można ją przelać do filiżanek. Dripper pozwala na przygotowanie ok. 300 ml naparu przy jednym parzeniu. Pojemność całkowita: 600 ml Pojemność użytkowa: 300 ml.
Najniższa cena: 148,90 zł
162,90 zł
ORIGAMI - Dripper S Matowy beżowy

Producent: ORIGAMI

Porcelanowy dripper ORIGAMI. Dripper to prosty a przy tym efektowny sposób na przygotowanie doskonałej czarnej kawy w domowych warunkach. Rozmiar S służy do wygodnego przygotowania jednej/dwóch filiżanek kawy. Drippery ORIGAMI zostały zaprojektowane i wykonane w Japonii z wysokiej jakości porcelany. Ich nazwa nawiązuje do formy drippera, który przypomina złożone origami. Kształt stożka, dwadzieścia równo rozmieszczonych żłobień i dolny otwór o średnicy 2,5cm zapewniają dobry przepływ wody oraz odpowiednią ekstrakcję kawy. Ze względu na proces produkcji porcelany, na niektórych naczyniach mogą występować pewne nierówności czy niewielkie różnice w tonie koloru - nie jest to wadą i nie wpływa w żaden sposób na użytkowanie naczynia. Parzenie kawy w dripperze ORIGAMI jest niezwykle proste. Wystarczy umieścić dripper z podstawką* na serwerze lub kubku, włożyć do niego papierowy filtr i wsypać zmieloną kawę, którą następnie kilkukrotnie zalewamy gorącą wodą. Metoda jest prosta, jednak pozwala na wiele eksperymentów i dostosowywanie poszczególnych parametrów parzenia. Przygotowana w ten sposób kawa jest pełna smaku i pozbawiona fusów. Dripper jest kompatybilny z filtrami stożkowymi oraz karbowanymi w rozmiarze S (1-2 filiżanki). Do zalet tej metody należy także łatwe czyszczenie. Po użyciu wystarczy usunąć filtr oraz umyć dripper pod bieżącą wodą lub w zmywarce. *Podstawki nie ma w zestawie z dripperem i jest sprzedawana oddzielnie.
Melitta porcelanowy dripper do kawy 102 - Biały

Producent: Melitta

Kolor: biały Materiał: porcelana Dripper to naczynie służące do ręcznego parzenia kawy. Kawa przygotowywana jest przelewowo, z użyciem papierowego filtra, dzięki czemu jest klarowna, bez fusów, a przy tym pełna smaku. To doskonały sposób na parzenie kawy w domu. Dripper posiada specjalne żłobienia, które ułatwiają przepływ wody, co prowadzi do idealnej ekstrakcji kawy. Podwójny otwór pozwala na jednoczesne przygotowanie naparu do dwóch kubków. Dodatkowo specjalne otwory na podstawce umożliwiają monitorowanie ilości naparu w naczyniu. Do przygotowania wyśmienitej kawy potrzebujemy świeżo mielonej kawy wysokiej jakości, filtra, ulubionego kubka (lub kubków), oraz drippera. Filtr umieszcza się w dripperze, który stawiamy na naczyniu, z którego będziemy serwować kawę. Przygotowanie naparu zajmuje jedynie 3 - 4 minuty. Dripper jest kompatybilny z filtrami w rozmiarze 102. Łatwy w czyszczeniu, można go myć w zmywarce.
Promocja
Zestaw zaparzacz Clever + kawa Hi! Coffeedesk

Producent: Clever

 Clever Dripper - Zaparzacz do kawy L 500ml przezroczysty szary + 100 filtrów - to zaparzacz do kawy z tworzywa sztucznego łączący cechy drippera i French Pressa. Od klasycznego drippera odróżnia go konstrukcja, która pozwala na kontrolowanie czasu zaparzania. Clever Dripper jest prosty w użyciu, a przy tym oferuje wiele możliwości eksperymentowania - czyni go doskonałym wyborem zarówno dla stawiających pierwsze kroki w świecie kawy, jak i dla bardziej wymagających kawoszy. Hi! Coffeedesk - Holy Cup Filter 250g - Oto subtelność w świecie kawy. Urocza i kusząca. Lubi białe kwiaty, pachnące róże i jaśmin. Delikatna i dyskretna, a jednak odważnie rozpęta burzę smaków. Nie daj się zwieść! Zaraz poznasz supermoce naszej kofeinowej ekscelencji.
194,99 zł
Promocja
Hario plastikowy Drip V60-01 Biały

Producent: Hario

Rozmiar: V60-01 Kolor: biały Materiał: tworzywo sztuczne Chcielibyście zacząć przygodę z alternatywnymi metodami parzenia kawy, ale nie wiecie co wybrać? Dripper Hario V-60 to coś właśnie dla Was! Ten japoński gadżet pozwala wydobyć z kawy to, co najlepsze w prosty, a przy tym efektowny sposób. Metoda przelewowa zapewnia ogrom zabawy i możliwość eksperymentowania z kawą. Zaskoczcie znajomych bogatym smakiem i aromatem kawy, oraz techniką jej przygotowania! Hario V60-01 pozwala na jednorazowe zaparzenie 200 – 360 ml kawy, co daje spory kubek lub dwie mniejsze porcje. Wersja plastikowa to najmniej kosztowny wybór wśród dripperów V-60. Mimo to, nie ustępuje on pozostałym wersjom w kwestii doznań smakowych. Ponadto, wykonanie z tworzywa sztucznego zapewnia wytrzymałość i wygodę jeśli chcemy użyć Hario V-60 w podróży. Stożkowa forma oraz specjalne żłobienia po wewnętrznej stronie drippera zapewniają doskonały przepływ wody. Do przygotowania wyśmienitej kawy potrzebujemy świeżo mielonej kawy wysokiej jakości, filtra, ulubionego kubka lub serwera, oraz wagi. Filtr umieszcza się w dripperze, który stawiamy na naczyniu, z którego będziemy serwować kawę. Przygotowanie naparu zajmuje jedynie 3 - 4 minuty. Dokładne instrukcje oraz porady dotyczące parzenia kawy za pomocą drippera znajdziecie na naszym blogu: DRIP. Do plusów tej metody należy także niezwykle łatwa konserwacja. Po użyciu wystarczy usunąć filtr oraz umyć dripper pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Hario w tłumaczeniu oznacza „Król Szkła,” co doskonale odzwierciedla dobytek firmy. Marka została założona w 1921 roku i od tego czasu tworzy najwyższej jakości produkty ze szkła, ceramiki i metalu. Proces produkcji odbywa się w Japonii, przy zachowaniu dbałości o środowisko.  
Najniższa cena: 20,90 zł
39,00 zł
Promocja
Hario ceramiczny Drip V60-02 Indygo

Producent: Hario

Hario V60-02 w nowej wersji kolorystycznej! Dripper to ręczny zaparzacz do przygotowywania kawy metodą przelewową, wykonany z wysokiej jakości porcelany i prosty w obsłudze. Sprawdzi się dla każdego miłośnika dobrej kawy, pięknego wzornictwa i gadżetów. Rozmiar: V60-02 Kolor: indygo Materiał: ceramika   Konstrukcja Hario V60-02 pozwala na jednorazowe zaparzenie 300 – 500 ml kawy. Wersja ceramiczna to stylowa konstrukcja dostępna w kilku kolorach, która z pewnością będzie ozdobą każdej kuchni. Ponadto, charakteryzuje się ona bardzo dobrym poziomem utrzymywania ciepła. Stożkowa forma oraz specjalne żłobienia po wewnętrznej stronie drippera zapewniają doskonały przepływ wody. W zestawie znajduje się także plastikowa miarka do kawy.   Sposób użycia Do przygotowania wyśmienitej kawy potrzebujemy świeżo mielonej kawy wysokiej jakości, filtra, ulubionego kubka lub serwera, oraz wagi. Filtr umieszcza się w dripperze, który stawiamy na naczyniu do serwowania kawy. Przygotowanie naparu zajmuje jedynie 3 - 4 minuty. Dokładne instrukcje oraz porady dotyczące parzenia kawy za pomocą drippera znajdziecie na naszym blogu: DRIP. Do plusów tej metody należy także niezwykle łatwe czyszczenie. Po użyciu wystarczy usunąć filtr oraz umyć dripper pod bieżącą wodą lub w zmywarce.    
Najniższa cena: 103,90 zł
189,00 zł
Promocja
Zestaw zaparzacz Clever + serwer Hario + kawa Hi! Coffeedesk

Producent: Clever

 Clever Dripper - Zaparzacz do kawy L 500ml przezroczysty szary + 100 filtrów - to zaparzacz do kawy z tworzywa sztucznego łączący cechy drippera i French Pressa. Od klasycznego drippera odróżnia go konstrukcja, która pozwala na kontrolowanie czasu zaparzania. Clever Dripper jest prosty w użyciu, a przy tym oferuje wiele możliwości eksperymentowania - czyni go doskonałym wyborem zarówno dla stawiających pierwsze kroki w świecie kawy, jak i dla bardziej wymagających kawoszy. Hi! Coffeedesk - Holy Cup Filter 250g - Oto subtelność w świecie kawy. Urocza i kusząca. Lubi białe kwiaty, pachnące róże i jaśmin. Delikatna i dyskretna, a jednak odważnie rozpęta burzę smaków. Nie daj się zwieść! Zaraz poznasz supermoce naszej kofeinowej ekscelencji. Hario Range Server V60-02 Microwave - 600ml - Hario Range Server Microwave to odporny na wysokie temperatury dzbanek, wykonany z przezroczystego szkła dla lepszej widoczności ilości zaparzonej kawy.
383,99 zł
Promocja
KINTO - OCT - Dripper ceramiczny 4 filiżanki - Biały

Producent: KINTO

Porcelanowy dripper KINTO OCT. Dripper to prosty a przy tym efektowny sposób na przygotowanie doskonałej czarnej kawy w domowych warunkach. Za jego pomocą możesz przygotować kawę dla jednej lub kilku osób. Seria KINTO OCT charakteryzuje się prostą, elegancką formą na bazie oktagonu, którego linie są widoczne na ściankach drippera. Naczynie ma piękną, stożkową formę - zostało zaprojektowane i wykonane w Japonii z wysokiej jakości porcelany. Kształt drippera pozwala na wygodne przenoszenie go pomimo tego, że nie ma on rączki.  Parzenie kawy w dripperze jest niezwykle proste. Wystarczy umieścić dripper na serwerze lub kubku, włożyć do niego papierowy filtr i wsypać zmieloną kawę, którą następnie kilkukrotnie zalewamy gorącą wodą. Metoda jest prosta, jednak pozwala na wiele eksperymentów i dostosowywanie poszczególnych parametrów parzenia. Przygotowana w ten sposób kawa jest pełna smaku i pozbawiona fusów. Dripper jest kompatybilny z filtrami stożkowymi w rozmiarze 4 filiżanek. Kolejną zaletą drippera KINTO jest to, że może on być myty w zmywarce.
Najniższa cena: 109,90 zł
124,90 zł

Dripper co to?

Co to jest drip? To zależy, jak spojrzymy na to zagadnienie. Z technicznego punktu widzenia jest to każde urządzenie, które wykorzystuje filtry i przelewanie wody przez zmielone ziarna, aby zaparzyć kawę. Czyli może być to V60 od HarioChemexORIGAMI, Chomka, Melitta, Kalita, Clever i No-Name z marketu.

W końcu, z angielskiego, słówko „drip” oznacza nic innego jak „kapanie”. Choć prawidłowo parzona kawa z dripa kapać nie powinna, a lać się swobodnym, spokojnym, cienkim strumieniem. Jednak o tym za moment, bo trzeba ustalić jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię.


Wspomnieliśmy o technicznej stronie dripa. Jednak teoria to jedno, a praktyka i przyzwyczajenia, to drugie. Stworzył się pewien uzus, gdzie drip jest synonimem jednego, konkretnego urządzenia, wspomnianego w pierwszym akapicie Hario V60. Dlaczego V60? V – kształt filtrów, stożkowe. Natomiast 60 to kąt nachylenia ścianek drippera. Proste!

Ten drip wdarł się do świadomości kawowych maniaków wraz z rewolucją tzw. trzeciej fali kawowej, czyli stawiania na jakość kawy i właśnie na metody przelewowe, w miejsce espresso italiano. Stąd pojęcie kaw alternatywnych – alternatywnych dla kawy z maszyny ciśnieniowej. Paradoksalnie te przelewy zostały wynalezione wcześniej, jednak straciły one mocno na znaczeniu w dobie rozkwitu włoskiego espresso.

A więc drip V60

Skoro udało się już naprostować trochę tę skomplikowaną historię, na potrzeby tekstu i wpasowując się w społeczne przyzwyczajenia skupimy się dziś na dripie V60. Jednemu z najbardziej podstawowych i najlepszych sposobów na dobrą przelewową kawę.

Oczywiście, są inne metody, które są świetne na początek, dające się łatwiej okiełznać, jak choćby AeroPress lub Clever, jednak parzenie kawy w dripie daje inne możliwości i pozwala zapoznać się z lekkością kaw jednorodnych, ich czystością i słodyczą.

Kształty, rozmiary, materiały…

Jak zaczniecie się rozglądać za Waszym dripem, zorientujecie się, że wybór jest ogromny. Ceramika, szkło, metal czy tworzywo sztuczne. Na to natkniecie się od razu, szukając V60, zwłaszcza od Hario.

Czym się różnią i czy ma to jakiś realny wpływ na parzenie oraz smak w filiżance? Tak naprawdę, trzeba zacząć po prostu od własnego gustu i zasobności portfela. W przypadku dripów Hario, ich konstrukcja, wymiary czy wewnętrzne ożebrowanie są identyczne, niezależnie czy jest to drip szklany czy plastikowy. Pewnym aspektem, który może się pojawić w głowie jest stabilność temperaturowa podczas parzenia. Jednak w momencie, kiedy parzymy dripa w standardowych, domowych warunkach, a nie na mrozie, wietrze czy deszczu, nie ma większego znaczenia materiał, z którego wykonane jest naczynie. Tym bardziej, że przed każdym użyciem rozgrzewa się urządzenie, o czym za moment.

Więc czy szkło, czy plastik, to raczej kwestia osobista i jak bardzo chcecie rzucać dripem. Plastikowy dripper lepiej zniesie transport, a miedź czy porcelana będzie wyglądać bardziej szykownie w nowoczesnej kuchni.

Warto zastanowić się jeszcze nad rozmiarem 01, 02 lub 03. Pierwszy z nich optymalnie mieści w okolicach do 25 g kawy, co przekłada się na mniej więcej 350 ml naparu. Z 02 500-600 ml, a z 03 nawet do 750 ml. Oczywiście, można naginać te granice, ale mowa tu o optymalnych przepisach.

Parzenie kawy w dripie – co będzie potrzebne?

Przejdźmy w końcu do najważniejszego – parzenia kawy w dripie. Niezbędny, standardowo, jest młynek żarnowy. Bez niego nie ma nawet co myśleć o dobrej kawie, a ta też powinna być odpowiednia. Drip to typowy przedstawiciel alternatyw, co wytłumaczyliśmy sobie na początku tekstu. Stąd też najlepiej sprawdzą się w nim kawy jednorodne, tzw. single, co oznacza że w paczce znajduje się kawa tylko z jednego regionu, z tej samej obróbki, z tej samej farmy lub kooperatywy. Drip pozwoli na wyciągnięcie z tych kaw kwintesencji terroir i odkrycie co dany region może zaoferować w pełnej krasie.

Następnie, potrzebne są filtry w odpowiednim rozmiarze, a także dzbanek, serwer lub kubek, do którego będzie przelewała się kawa. Bardzo przydatnym akcesorium będzie jeszcze waga oraz stoper.

Zatem kawa drip - jak zrobić dobrą kawę w dripie?

Jak zaparzyć kawę w dripie? Zastanówmy się jeszcze wcześniej nad stopniem zmielenia ziaren. Mielenie kawy do dripa powinno być dość grube. Na pewno grubsze niż do kawiarki, drobniejsze niż do chemexa. Przypominające gruby piasek. Należy celować tak, by czas parzenia kawy w dripie zamknął się w okolicach 3:00 minut. Ile tej kawy zmielić? Proporcje do dripa, takie wyjściowe, to 6 g/100 ml lub 1:15 (1 g kawy na 15 g wody). Mamy już zmieloną odpowiednią ilość kawy, przejdźmy przez parzenie kawy w dripie krok po kroku.

Drip przepis podstawowy:

  1. Zanim nastąpi samo parzenie, koniecznie trzeba wsadzić filtr do dripa i przelać całość gorącą wodą. W ten sposób płuczemy filtr i kawa nie będzie miała papierowego posmaku, po drugie, rozgrzewamy urządzenie. Koniecznie pamiętamy o tym, żeby wylać wodę z naczynia, po przelaniu filtra!
  2. Po tym zabiegu, dripper stawiamy na naczyniu, całość na wadze, wsypujemy kawę, uruchamiamy stoper i zaczynamy polewać kawę wodą. Ta powinna mieć temperaturę w okolicach 90-95 stopni. Na początku wlewamy niewielką ilość wody, tak by tylko przykryć zmieloną kawę i pozostawiamy na 30 sekund. Następuje tzw. preinfuzja, czyli drobinki kawy namaczają się i otwierają, co pozwoli na lepsze wydobycie smaku w czasie parzenia.
  3. Po upływie 30 sekund zaczynamy polewać kawę, okrężnymi ruchami, nie lejąc po ściankach filtra. Nie wlewamy od razu pożądanej ilości, tylko tak na dwa – trzy razy (pomiędzy zalaniami możemy odczekać około 30 sekund). Idealnie, gdy mamy specjalną konewkę do metod alternatywnych. Dzięki niej możemy łatwo zapanować nad strumieniem i precyzyjnie polewać kawę.

Dripper to zaparzacz, który daje dużo swobody i możliwości eksperymentowania. Zapewne ile osób parzących kawę w dripie, tyle przepisów. Poniżej prezentujemy, kolejne dwie, niezwykle popularne metody, do których testowania Was zachęcamy!

Metoda Jamesa Hoffmana

James Hoffman to jeden z autorytetów w świecie kawy. Jego przepis jest stosunkowo łatwy w opanowaniu. Zmielona kawa powinna przypominać gruby piasek. Stosunek kawy do wody to standardowe 6 g na 100 ml. W swojej metodzie Hoffman poleca używać jak najgorętszej wody, nawet wrzątku. Całkowity czas parzenia, do którego dążymy to 3 min 30 s.


  1. Umieszczamy filtr w dripperze i przelewamy go gorącą wodą.
  2. Wsypujemy zmieloną kawę i na środku tworzymy małe wgłębienie. Możemy w tym celu użyć palca lub łyżeczki.
  3. Włączamy stoper i wlewamy 2 razy więcej wody niż waga zmielonych ziaren. Jeśli parzymy kawę z 30 g ziaren, w tym kroku wlewamy 60 g wody.
  4. Od razu wykonujemy kilka kolistych i energicznych ruchów całym zaparzaczem, żeby dokładnie zamieszać zawartością drippera.
  5. W 45 s zaczynamy wlewać kolejną porcję wody. Tym razem chcemy wlać do 60% całej ilości wody. Przykładowo jeśli parzymy kawę z 30 g kawy to musimy użyć w sumie 500 g wody. 60% z 500 g to 300 g, a więc w tym kroku dolewamy wodę, dopóki waga nie wskaże nam 300 g. Wlewamy zatem 240 g wody (ponieważ 60 g wlaliśmy w poprzednim zalaniu). Dążymy do tego, by to zalanie trwało 30 s.
  6. W 1 min 15 s zaczynamy ostatnie zalanie i wlewamy pozostałą ilość wody. Tutaj również dążymy do tego, żeby wlewać ją przez 30 s.
  7. Po wlaniu całej wody delikatnie mieszamy zawartość łyżeczką w jedną i drugą stronę, jednak nie w celu wzburzenia wody w dripperze i wytworzenia wirków, ale aby odczepić ewentualne zmielone ziarna ze ścianek drippera, tak by opadły na dno filtra. Kiedy trochę wody przepłynie, możemy ponownie zamieszać całym zaparzaczem.
  8. Poczekaj aż cała woda przepłynie i gotowe!

Metoda 4:6, czyli przepis Tetsu Kasuyi

Zupełnie inną metodą jest sposób parzenia Tetsu Kasuyi. Kasuya stworzył przepis, który można modyfikować na wiele sposobów. W tej metodzie używamy kawy grubo mielonej i nieco zmienia się proporcja kawy do wody, ponieważ wynosi ona 1:15. Przedstawimy najpierw wersję podstawową, a później pokażemy, jak można ją modyfikować.

  • W dripperze umieszczamy filtr i przelewamy go ciepłą wodą. Wsypujemy zmielone ziarna.
  • Włączamy stoper i powoli, pamiętając o kolistych ruchach, zalewamy 1 /5 całej ilości wody. Powtarzamy tę czynność 5 razy co 45 sekund. Przykładowo dla 300 g wody, użyjemy 20 g zmielonej kawy i każde zalanie będzie wynosiło 60 g wody. Całkowity czas parzenia, do którego dążymy to 3 min 30 s.

Podstawowa wersja polega na wlaniu takiej samej ilości wody, pięć razy, co 45 sekund. Natomiast tę ilość zalań możemy modyfikować, ponieważ Tetsu Kasuya dzieli parzenie na dwa etapy, w proporcji 4:6.

Etap pierwszy to dwa pierwsze zalania, które odpowiadają za smak, jaki uzyskamy w finalnym naparze i na niego przeznaczamy 40% używanej przez nas wody. Jeśli chcemy uzyskać więcej kwasowości, w pierwszym zalaniu wlewamy więcej wody, a w drugim mniej. Przykładowo, dla 300 g wody, w pierwszym zalaniu wlejemy 70 g, w drugim 50 g i kolejne trzy po 60 g. Jeśli natomiast chcemy uzyskać w naparze więcej słodyczy, wlewamy więcej wody podczas drugiego zalania, czyli dla 300 g wody: pierwsze zalanie 50 g, drugie 70 g i kolejne po 60 g.

Etap drugi to pozostałe 60% całkowitej ilości wody i odpowiada on za intensywność naparu. Jeżeli zależy nam na mocniejszym smaku kawy, używamy większej ilości zalań. Natomiast jeśli kawa wychodzi za mocna, zmniejszamy ilość tych zalań do np. dwóch lub nawet jednego. Zatem dla 300 g wody, jeśli po pierwszym parzeniu okazuje się, że kawa wychodzi zbyt mocna, w pierwszym i drugim zalaniu wlewamy po 60 g wody, a w trzecim i czwartym po 90 g. Jeśli stwierdzimy, że kawa zaparzona w ten sposób ma odpowiednią moc, ale chcielibyśmy uzyskać w filiżance nieco więcej słodyczy, możemy spróbować w pierwszym zalaniu wlać 50 g wody, w drugim 70 g, a trzecie i czwarte po 90 g.

Początkowo dostosowanie metody wymyślonej przez Kasuyę może być skomplikowane i trudne, jednak pozwala ona na niemal nieskończoną ilość kawowych eksperymentów!

Jak smakuje kawa z dripa?

Jak wspomnieliśmy, drip to taka pierwsza poważna alternatywa. Tu już nie ma zabawy w półśrodki, że można trochę pobawić się w gorzkie, ciemne kawy, a trochę pójść w rześkie single… Nie. Kawa z dripa to opcja dobra dla tych, którzy chcą naprawdę wejść w bogaty świat kaw, niebojących się owocowych nut, przyjemnej kwaskowatości, słodyczy i czystości.

Parzenie kawy w dripie da czysty napar, w którym łatwo będzie wyczuć profil smakowy konkretnej kawy. Jednocześnie nie będzie to aż tak delikatna kawa, jak na przykład z chemexa. Kawa z dripa będzie miała konkretniejsze body i sporo słodyczy.

W zapachu także pojawią się interesujące nuty, charakterystyczne dla danej kawy. Mogą to być czerwone owoce, mogą być owoce tropikalne, czekolada bądź orzechy. Wszystko zależy od użytych ziaren i nic nam nie ograniczy tej percepcji. Tylko nasz nos, zmysły i kawa.

Naprawdę warto dać szansę temu zaparzaczowi, wpuścić go do swojej kuchni i spróbować kawy z dripa. Nie bez powodu właśnie to urządzenie, ta metoda, zyskała największą popularność w dobrych kawiarniach specialty. Wiele mutacji tej metody pojawiło się na rynku, mają swoje nisze i fanów, ale jeśli ktoś wprowadza kawy alternatywne do swojego lokalu, raczej na pewno sięgnie po dripper V60. Wy też sięgnijcie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście!

Podsumowanie

Istnieje wiele rodzajów dripperów, które między sobą różnią się głównie kształtami., a jednym z najpopularniejszych jest Hario V60. Parzenie kawy w dripie, zwłaszcza na początku, może wydawać się skomplikowane. W tej metodzie jest dużo zmiennych, które mogą wpływać na finalny smak naparu. Z drugiej strony swoboda, którą daje dripper i niemal nieograniczona możliwość eksperymentowania jest czymś co przyciąga wiele osób. Parzenie kawy w dripperze może być także krótkim momentem przerwy i oderwania od codziennych spraw i problemów.

Zobacz również