Chemex Coffee Maker: zaparz w wielkim stylu! Jak parzyć kawę?
Kawa to nie tylko codzienna dawka kofeiny i przyjemności. Potrafi również nacieszyć oko i być świetną zabawą. Potwierdzeniem tych słów jest Chemex – praktyczny i piękny zaparzacz o bogatej, ponad 60-letniej historii. Kawa z Chemeksa to jest coś, co zachwyca do tej pory.
- Wylej wodę z naczynia, przechyl je pionowo, jeśli dobrze włożyłeś filtr, nie wypadnie on z Chemexa. Następnie umieść kawę w filtrze, sprawdź temperaturę wody (90-95 stopni Celsjusza). Czas na właściwe parzenie!
- Na początek – preinfuzja, czyli parzenie wstępne. Polej całą powierzchnię kawy niewielką ilością wody (około 2,5 x masa użytej kawy) i odczekaj 30 sekund lekko mieszając. Ten proces pozwala na pozbycie się nadmiaru dwutlenku węgla znajdującego się w kawie i daje delikatniejszy oraz przyjemniejszy napar. Kawa lubi preinfuzję!
- Następnie, polewaj kawę równomiernie po całej jej powierzchni niewielkim partiami wody, aby utrzymać stały przepływ przez kawę. Pomiędzy zalaniami możesz zamieszać kawę.
- Kiedy wlejesz już całą wodę, a kawa przestanie kapać z filtra, możesz pozbyć się go razem z fusami, zamieszać kawę w naczyniu i serwować!Jak widać, kawa z Chemeksa to tylko kilka, prostych kroków. Chemex umożliwia zaparzenie od 3 do nawet 10 filiżanek na raz, co pozwoli zaspokoić nawet największe zapotrzebowanie na kofeinę!
Laboratoryjna historia
Cała zabawa zaczyna się w 1941 roku, kiedy to amerykański chemik wynalazł Chemexa. Od tamtej pory jest produkowany w niezmiennej formie i cieszy miliony użytkowników na całym świecie. Co sprawia, że tak wyjątkowym urządzeniem jest Chemex? Jak parzyć w nim kawę, aby smakowała jak z najlepszej kawiarni? Papier – to właśnie ten materiał stoi za unikalnym charakterem Chemex. Ile kawy z niego wypić w ciągu dnia? Kawa z Chemexa jest wprawdzie delikatna, krystalicznie czysta i gładka, ale przy tym zawiera sporo kofeiny, więc jeden duży dzbanek powinien pobudzić nas na cały dzień. Specjalny, papierowy filtr jest gruby i wielowarstwowy, co powoduje, że znacznie skuteczniej oddziela on nawet najmniejsze cząsteczki zmielonej kawy od naparu. Dodatkowo wymaga grubszego mielenia niż inne metody przelewowe, co pozwala uzyskać właśnie tak delikatną charakterystykę naparu. Chemex jest jednocześnie karafką i dekanterem na kawę, co pozwala serwować ją w najlepszy możliwy sposób.
Design, Przyjacielu, design!
To jednak nie koniec – poza papierowym filtrem, kolejnym sekretem Chemeksa jest jego oryginalny kształt, który uczynił ten zaparzacz rozpoznawalnym na całym świecie. Dzięki unikalnemu designowi jest on też bardzo praktyczny, ponieważ Chemex jest jednocześnie karafką i dekanterem na kawę, co pozwala serwować ją w najlepszy możliwy sposób. Nie można zapomnieć o tym, że jest on jednocześnie eksponatem w nowojorskim Museum of Modern Art. Dodatkowym atutem jest szeroki wachlarz rozmiarów oraz wersji – z drewnianym kołnierzem lub szklanym uchem. Zobaczcie z resztą sami i wybierzcie coś dla siebie.
Chemex kawa, co to takiego? Podsumowanie
- Chemex to zaparzacz i karafka w jednym, wynalazł go Amerykański chemik.
- Za wyjątkowy, delikaty smak kawy z Chemeksa odpowiada gruby papierowy filtr.
- Kawa z Chemexa jest subtelna w smaku, ale bardzo bogata w kofeinę, zapewni nam pobudzenie na długie godziny.
- Chemex to nie tylko pyszna kawa, ale też wyjątkowy, doceniony na świecie design. Jest eksponatem w Museum of Modern Art!
- Parzenie Chemexa nie jest trudne, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami i wypróbować nasz sprawdzony przepis.