Jak zaparzyć kawę w zaparzaczu? Jak używać french pressa?
French Press – bardzo charakterystyczne i bardzo proste urządzenie do parzenia kawy. Mnóstwo osób, które szukają lepszego sposobu na czarny napój, wybierają właśnie tę metodę. Dlaczego i czy warto ją kupować? Przekonajmy się! Oto jak zaparzyć kawę w klasycznym zaparzaczu – oraz jak go w ogóle używać.
A więc jak zaparzyć kawę w zaparzaczu French Press
Niezależnie, jaki French Press zagości w Waszej kuchni, duży czy mały, metalowy bądź szklany, parzenie we french pressie kawy przebiega w taki sam sposób. Bardzo prosty. To, co się przyda, to filtrowana, gorąca woda (okolice 90 st. C), kawa ziarnista dobrej jakości (może być zarówno wypalana do espresso jak i do metod przelewowych, w zależności od chęci i preferencji), młynek żarnowy oraz stoper. Ile kawy do french pressu? Trzymamy się standardowych 6 g kawy na 100 ml wody. Przejdźmy krok po kroku, jak używać zaparzacz tłokowy do kawy.
- Zmieloną kawę wsypujemy do french pressu i zalewamy gorącą wodą, tak aby przykryć drobinki. Mieszamy i zostawiamy na pół minuty.
- Po tym czasie wlewamy pozostałą część wody, ponownie mieszamy ze dwa – trzy razy, zakładamy pokrywkę, ale jeszcze nie przeciskamy tłoka i pozostawiamy do parzenia na około trzy – cztery minuty.
- Po tym czasie można zdjąć pokrywkę i łyżką zebrać z wierzchu kawowy osad, co pozwoli na uzyskanie czystszego w smaku naparu, ale nie jest to krok obowiązkowy. Teraz nie pozostaje nic innego, jak przecisnąć tłok do dna, jednostajnym, spokojnym ruchem i przelać kawę do filiżanek. Voilà!
Trochę Francji, trochę Skandynawii…
French Press to urządzenie, którego historia sięga początków XX wieku. Wynaleziony we Francji, jak sama nazwa wskazuje. Zetknąć się można także z takimi określeniami jak prasa francuska, press pot czy… cafeteria, choć ta nazwa nie wskazuje dokładnie, czy przedmiotem wypowiedzi jest french press czy kawiarka. French press największą popularność zdobył jednak w Wielkiej Brytanii oraz Danii.
Niesłabnąca popularność parzenia kawy w zaparzaczu French Press
Co wpływa na to, że French Press jest nadal tak popularną formą parzenia kawy, przede wszystkim w zaciszu domowym? Ileż to razy w kadrach filmowych french press lądował w łóżku między dwójką bohaterów o poranku, po upojnej nocy! Ha! Bo z jednej strony, parzenie kawy w zaparzaczu French Press jest bardzo proste, z drugiej, daje ciekawe efekty. Konstrukcja każdej prasy francuskiej jest taka sama. Jest to szklany lub metalowy cylinder, w który wchodzi tłok, na końcu którego znajduje się sitko dobrze przylegające do ścianek. Tyle danych technicznych, bo nic więcej tu nie znajdziemy (no dobrze, jeszcze pokrywka, znajdująca się na tej samej osi, co tłok). Prosta konstrukcja oznacza prostotę użytkowania, a to często przekłada się na popularność. Tak jest z tym urządzeniem. Jednak zastanawiając się french press jaki wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka niuansów.
Jaki French Press wybrać?
Urządzenia te można dostać już za kilkanaście – kilkadziesiąt złotych w większości marketów. Może być z nimi pewien problem. Po pierwsze – nieszczelne sitko na końcu tłoka. Krawędzie tej części muszą bardzo dokładnie przylegać do ścianek naczynia. Chodzi o to, by drobinki kawy podczas przeciskania nie uciekały gdzieś bokiem, przedostając się do gotowego naparu. Wszystko ma zostać pod sitkiem, nad nim tylko gotowa kawa. Ponadto, samo sitko powinno być bardzo drobne.
Drugą sprawą są materiały, z jakich French Press jest zrobiony. Zwracajmy uwagę, żeby był wykonany z dobrej jakości szkła i pozostałych elementów. Przykładowo, złej jakości plastik będzie oddawał swój sztuczny i nieprzyjemny smak naszej kawie i może się zdarzyć, że nie wiele pomoże mycie lub przelewanie go gorącą wodą.
Taki sam efekt może wystąpić, gdy decydujemy się na metalowe urządzenie średniej jakości. Tu dodatkowo łatwiej tworzy się osad z kawy, także z czasem wpływający negatywnie na jej smak.
Do najciekawszych obecnie modeli należą French Pressy od włoskiego producenta Bialetti. Jeśli jednak równie mocno co jakość, cenisz sobie design, koniecznie zobacz modele od Timemore i model Clara od Fellow.
Jaka kawa do French Pressa?
French press ile kawy powinniśmy wsypać? Jak przy każdej metodzie parzenia, tak i we French Pressie ważne są proporcje. Pozwoli to złapać jakiś punkt zaczepienia. Warto zacząć od standardowych 60g kawy na 1 litr wody, dostosowując do wielkości Waszego zaparzacza. Kawę tę mielimy grubo. Zbyt drobne mielenie może przytkać sitko, a kawa nabierze zbyt ciężkiego i brudnego smaku.
Jaka kawa do french press będzie najlepsza? Zależy od naszych preferencji smakowych. Osoby lubiące owocowe i kwiatowe kawy powinny spróbować jasnopalonych kaw z Etiopii, Kenii lub Rwandy, np.: Hi! Coffeedesk Holy Cup, Hi! Coffeedesk Juicy Monster, COFFEE PLANT FLOW Very Berry. Fanom kaw klasycznych, o czekoladowych nutach, spróbujcie kaw jasno- lub średniopalonych z Ameryki Południowej, np: Hi! Coffeedesk Good Chief, Coffeelab Brazylia Cemorrado Chocolate Edition, Audun Coffee Brazylia Fazenda Rainha Miaki.
French Press czy kawiarka, a może drip?
Wszystkie z nich produkują całkiem różne rodzaje kawy. Kawiarka parzy kawę, która jest mocna, ostra i bardzo energetyzująca. Świetnie miesza się z mlekiem lub śmietaną. Prasa francuska ma tendencję do produkcji kawy, która jest bardziej treściwa i bogata w teksturę. Z kolei główną różnicą między French Pressem, a kawą z dripa jest ekstrakcja kawy w gorącej wodzie. W metodach przelewowych gorąca woda przepływa przez fusy podczas ekstrakcji olejów z kawy. Z kolei we francuskiej prasie fusy są moczone w wodzie przez dłuższy czas. Czego więc się spodziewać? Do parzenia lepszy jest french press czy drip? Kawa z French Pressa nie jest tak delikatna i czysta jak z dripa bądź Chemeksa. Wiele osób ceni sobie praskę właśnie za ten szorstki charakter.
Podsumowanie
Parzenie kawy we french pressie jest niezwykle proste i przyjemne, a sam sprzęt jest prawdziwym klasykiem. Wybierając kawę do praski francuskiej kierujmy się przede wszystkim swoimi smakami, a zastanawiając się nad tym jaki french press kupić, zwróćmy uwagę nie tylko na design, ale także na jakość wykonania.