Jaki zaparzacz do herbaty wybrać? Jak go używać?
Herbata to nie tylko saszetki i piramidki – fani herbaty sypanej, która wymaga nieco więcej uwagi, wiedzą z pewnością o czym mowa. Jeśli uważacie, że dzień bez herbaty jest dniem straconym, sprawdźcie koniecznie naszą listę akcesoriów do parzenia tego cudownego naparu! Jaki zaparzacz do herbaty najlepiej wybrać?
Najlepszy zaparzacz do herbaty - jaki wybrać?
Innym ciekawym modelem jest dzbanek Hario Chacha Kyusu-Maru. Klasyczny, szklany czajniczek, dostępny jest w trzech rozmiarach: 300 ml – dla jednej lub dwóch osób, 450 ml i 700 ml – kiedy odwiedzają goście. Więcej pięknych dzbanków do herbaty znajdziecie tutaj. Nam szczególnie przypadł do gustu ten z serii Hario Olive Wood – eleganckie wykończenia z oliwnego drewna pięknie prezentują się w kuchni! Prostota obsługi i mnogość opcji do wyboru sprawiają, że dzbanek do herbaty z metalowym sitkiem, jest jednym z najchętniej wybieranych zaparzaczy.
2. Hario Largo – dripper jako zaparzacz do herbaty
I od razu niespodzianka – dripper to nie tylko urządzenie do parzenia kawy (o czym dokładnie pisaliśmy m.in. tutaj), ale także wspaniała metoda na zaparzenie herbaty w prosty i przyjemny dla oka sposób! Dzięki górnemu pojemnikowi, w którym umieszczane są liście herbaty, możemy obserwować jak powoli, pod wpływem gorącej wody, z herbaty uwalniają się kolory, smaki i aromaty. W Largo można na raz zaparzyć do 350 ml herbaty, jednak dzięki dripperowi możemy wielokrotnie zalewać liście lub nawet szybko je usunąć i wsypać świeżą partię herbaty. Dzięki temu to świetny sposób przygotowywania naparu, gdy odwiedzą Was znajomi lub rodzina. Można sprawnie dorabiać kolejne partie herbaty, a widok liści, owoców czy kwiatów rozwijających się pod wpływem temperatury, zrobi na wszystkich duże wrażenie. Kluczowym elementem drippera w Largo jest oczywiście jego silikonowa podstawka z sitkiem ze stali nierdzewnej oraz przyciskiem, dzięki któremu napar uwalniany jest do serwera. Dodatkowo, zestaw zawiera przykrywki do drippera i dzbanka – dzięki nim utrzymanie temperatury herbaty jest dużo łatwiejsze.
Jak działa taki zaparzacz do herbaty? Jak go używać?
Do drippera Largo, czyli górnej części urządzenia wsypcie swoją ulubioną mieszankę. Zalejcie liście powoli gorącą wodą (o temperaturze wody do parzenia herbaty pisaliśmy tutaj) i przykryjcie Largo przykrywką, dostosowując czas zaparzania do rodzaju herbaty. Naciśnijcie przycisk, który znajduje się na uchwycie drippera i obserwujcie jak gorący napar uwalnia się do serwera – bez żadnych fusów!
Czy istnieją inne rodzaje dripperów do herbaty?
Na rynku pojawiły się także inne rodzaje dripperów do herbaty, których sposób działania nieco różni się od tego w Hario Largo. Japońskie marki Hario i Origami mają w swoich ofertach zaparzacze, z których korzystamy w podobny sposób co z klasycznych dripperów. Parzenie w nich herbaty jest jednak zdecydowanie bardziej wymagające, niż w pozostałych zaparzaczach dedykowanych temu naparowi. W przypadku Hario Cha Cha Drip Bouquet korzystamy z papierowych filtrów. Liście herbaty zalewamy tak jak ziarna kawy, a dodatkowo przepływ kontrolujemy blokując otworki filtra. W dripperze ORIGAMI do herbaty również zalewamy liście, tak jak kawę, nie korzystamy jednak z papierowych filtrów i nie mamy możliwości regulowania tempa przepływu.
3. French Press – zaparzacz do kawy i herbaty
French Press kojarzy się zwykle z parzeniem kawy. Czemu jednak nie wykorzystać go także do parzenia herbaty? Urządzenie składa się z dzbanka w kształcie szklanki z uchem i tłoczka zakończonego sitkiem. Jak zatem używać tego niepozornego sprzętu? Wystarczy, że wsypiecie herbatę do dzbanka, zalejecie wodą, przykryjecie ponad jej linią i poczekacie, aż liście się rozwiną. Po zaparzeniu dociśnijcie tłoczek do liści – dzięki temu do naczynia nie przedostaną się fusy z naparu. Teraz wystarczy rozlać herbatę do ulubionych kubków i cieszyć się jej smacznymi aromatami.
4. Hario Filter-In Tea – butelka z filtrem do cold brew tea
Herbata na zimno to alternatywa dla słodzonych napoi i soków z kartonu. Jeśli nawet w zimie nie możecie się obyć bez tego typu płynów, butelka do cold brew tea zrobi robotę! Prym wiedzie oczywiście latem, kiedy szukamy kolejnych sposobów na to, by zaznać nieco ochłody, ale może sprawdzać się świetnie przez cały rok. Dlaczego? Przygotowanie napoju jest bardzo proste Do butelki wystarczy wsypać odrobinę herbaty i zalać ją zimną wodą, a następnie wstawić do lodówki. Powstanie w ten sposób delikatny, orzeźwiający napar, w którym nie poczujecie cienia goryczy. Liście herbaty zatrzymują się, podczas nalewania napoju do naczynia, na filtrze. W Hario Filter-In Tea możecie w ten sposób uzyskać do 800 ml mrożonej herbaty. Na rynku dostępnych jest wiele butelek do cold brew, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Dobra rada: butelka do cold brew tea sprawdzi się świetnie także do przygotowania wód smakowych z owocami czy ziołami.
Uwaga: butelki do cold brew tea zazwyczaj nie nadają się do przygotowania kawowego cold brew. Występuje tam inny rodzaj filtrów, znacznie drobniejszych, które zatrzymują z powodzeniem nawet drobno zmielone ziarna kawy. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by w butelce do kawowego cold brew przygotować herbatę na zimno.
Jak parzyć herbatę w zaparzaczu?
Większość zaparzaczy do herbaty działa podobnie. Wyjątkiem mogą być drippery do herbaty, jednak wskazówki do ich użytkowania umieściliśmy wyżej.
Jak parzyć herbatę w zaparzaczu krok po kroku?
- Wsypujemy liście herbaty do zaparzacza lub sitka. Jak dużo herbaty? Zależy od herbaty, jednak zazwyczaj punktem wyjścia może być łyżeczka suszu na filiżankę. Osoby lubiące dokładność mogą zacząć od 2 g herbaty na 100 ml wody. Jeśli finalny napar będzie zbyt słaby lub mocny możemy odpowiednio dostosować ilość liści.
- Zalewamy gorącą wodą. Jaka temperatura wody do parzenia herbaty? Zależy od jej rodzaju. Herbaty czarne i susze owocowe możemy zalewać wrzątkiem, czyli wodą o temperaturze 95°C – 100°C. Zielone – 80°C, więc jeśli nie mamy termometru w czajniku, odczekajmy chwilę po zagotowaniu wody lub przelejmy ją do osobnego naczynia i dopiero wtedy zalejmy herbatę. A białą? Biała herbata wybacza wiele, więc możemy do jej parzenia użyć 80°C – 100°C. Najlepiej kierować się wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu.
- Czekamy. Jak długo parzyć herbatę? Znowu – zależy to od jej rodzaju i naszych indywidualnych preferencji smakowych. Korzystajmy z instrukcji na opakowaniu, a jeśli nie jesteśmy pewni – spróbujmy napar łyżeczką.
- Po upłynięciu odpowiedniego czasu zatrzymujemy ekstrakcję, czyli wyjmujemy sitko, a jeśli korzystamy z french pressa, przeciskamy praskę i od razu przelewamy do filiżanek.
Jaki zaparzacz do herbaty jest najzdrowszy?
Wszystkie wymienione wyżej urządzenia z pewnością pozwolą Wam przygotować pyszne, pełne aromatu napary. Czy jednak któryś z nich wyróżnia się pod względem wpływu na nasze zdrowie? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ w każdym przypadku proces parzenia przebiega dość podobnie. Możemy zatem założyć, że wszystkie ze wspomnianych zaparzaczy będzie na tym polu porównywalne.
Podsumowując – jaki zaparzacz do herbaty wybrać?
Wybór odpowiedniego zaparzacza do herbaty to kwestia indywidualna. Pod uwagę możemy brać wygodę, ale także nasz poczucie estetyki.
- Fanom klasyki i prostoty, polecamy dzbanki z sitkiem. Ważne, żeby było ono szerokie. Jeśli lubicie obserwować proces parzenia sięgnijcie po wersję szklaną.
- Jeśli lubicie eksperymentować, wybierzcie dripper do herbaty.
- Osobom, które nie lubią mieć zbyt dużo naczyń i zaparzaczy w domu, polecamy french press, w którym zaparzycie nie tylko herbatę, ale także kawę!
- Wielbicielom chłodnej, orzeźwiającej herbaty lub osobom szukającym idealnej metody parzenia herbaty na lato, polecamy butelki do cold brew.